Poradňa

4 komentáre

 1. Eva píše:

  Chcela by som sa spýtať, aké dokumenty potrebujem na rodinné prídavky v Rakúsku. V roku 2012 som pracovala v Rakúsku ako opatrovateľka, som vydatá manžel nepracuje a chcem prvý krát požiadať o prídavky na 10 a 12 ročné dcéry.

  • admin píše:

   Na príslušnom úrade – Finanzamt v Rakúsku podľa miesta prihlásenia k pobytu si podáte žiadosť o rodinné prídavky – Antrag auf Familienbeihilfe
   Budete potrebovať formuláre E411 a E401 potvrdzuje ich na Slovensku príslušná pobočka Úradu práce, soc. vecí a rodiny podľa miesta Vášho bydliska. Tieto formuláre netreba prekladať do nemčiny.
   – rodné listy detí (preložené do nemčiny)
   – Váš rodný list (preložený do nemčiny)
   – potvrdenie o návšteve školy (preložené do nemčiny)
   – sobášny list (preložený do nemčiny)

   K žiadosti o rodinné prídavky treba pripojiť aj:
   – kópiu živnostenského listu – Gewerbeschein
   – kópiu prihlasovacieho listu k pobytu –Meldezettel
   – kópiu zmluvy s rodinou – Werkvertrag
   – príjmové doklady o prevzatí platu – za minulý rok
   – kópie kvartálnych platieb poistenia do SVA- tým dokladujete úhradu poistného za celý
   minulý rok

   Požiadavky na rôznych úradoch – Finanzamt sa môžu líšiť, ale základné dokumenty som vyššie uviedla, ak niečo bude potrebné doložiť, príslušný Finanzamt Vás vyzve písomne k doloženiu potrebného dokumentu.

 2. Renáta píše:

  Som opatrovateľka v Rakúsku a v januári sa mi narodilo dieťatko. Môžem poberať rodinné prídavky z Rakúska ak zruším alebo pozastavím živnosť?

  • admin píše:

   Nie. V prípade, že nemáte na území Rakúskej republiky trvalý pobyt nemôžete ani zrušiť, ani pozastaviť Vašu živnosť napr. Gewerbe – Personenbetreuung, musíte naďalej platiť odvody do SVA, v opačnom prípade ak nemáte ani trvalý pobyt ani živnosť v Rakúsku, nemáte nárok na prídavok na dieťa (Familienbeihilfe) ani na rodičovský príspevok (Kinderbetreuungsgeld).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *